BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

ANKARA’NIN KALBİ ÜÇÜNCÜ KEZ KOCATEPE GENÇLİK FUARI’NDA ATTI

ANKARA’NIN KALBİ ÜÇÜNCÜ KEZ KOCATEPE GENÇLİK FUARI’NDA ATTI

ANKARA’NIN KALBİ ÜÇÜNCÜ KEZ KOCATEPE GENÇLİK FUARI’NDA ATTI

ANKARA’NIN KALBİ ÜÇÜNCÜ KEZ KOCATEPE GENÇLİK FUARI’NDA ATTI

Türkiye Diyanet Vakfı KAGEM’in ev sahipliğinde düzenlenen III. Kocatepe Gençlik Fuarı bu yıl üçüncü kez kapılarını, Ankaralılara açtı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in yanı sıra Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Prof. Dr. Metin Doğan, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı mensupları, akademisyenler, sivil toplum örgütleri ve gençlerin katıldığı fuara Ankaralıların ilgisi yoğun oldu.

Kocatepe Gençlik Fuarı açış konuşmasını TDV KAGEM Müdürü Hicret Toprak gerçekleştirdi.

“Bilgi ve Eylem İkiz Kardeştir”

Kocatepe Gençlik Fuarı’nın bu yıl üçüncüsünü düzenlediklerini söyleyen Toprak, fuar boyunca bilgi, eylem ve ahlak kavramlarını müzakereye açmak niyetinde olduklarını söyleyerek: “İnandıklarımız, düşündüklerimiz ve eylediklerimiz arasındaki ilişkiyi bir kez daha gündeme taşımak istiyoruz. İbni Kuteybe’nin bir sözü var, der ki, ‘eylem olmadan bilgi ve dahi bilgi olmadan eylem talep edilemez.’ Yani geleneğimizde bilgi, belirli bir amaç için çıkılan bir eylem biçimidir. Bunun için denilmiştir ki bilgi ve eylem ikiz kardeştir. Halbuki bugün adeta bir evrende düşünürken, başka bir evrende inanıyor, bir başka evrende eyliyoruz.  Akıl, tefekkür, bilgi ve erdem silsilesi dağılmış durumda. İşte dört gün boyunca müzakereye açacağımız “bilgi, eylem, ahlak” temasının çıkış noktası hepimizi ilgilendiren bu sorun alanına işaret ediyor.

“Sözü Size Teslim Etmeyi Önemsiyoruz”

Toprak gençlere seslenerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Her şeyden önce siz gençler için hazırladığımız ortamlarda sözü size teslim etmeyi önemsiyoruz. Size güveniyor, size inanıyoruz. Biliyoruz ki öğrenmenin en etkili yolu deneyimdir. Sizler için başta Kocatepe Gençlik Fuarı olmak üzere çeşitli düzeylerde ortamlar hazırlamamızın en önemli saiki de budur.

“Yani Hakikatin Kıvılcımı, Fikirlerin Çatışmasından Çıkar

Elbette dünya üzerindeki her bir mazlumun sesini duyacak, kötülüğe karşı hep birlikte mücadele edecek, mağdur ve mazlum coğrafyaların sızısını yüreğimizde taşımakla kalmayacak, onlara uzanan el olmak için çabalayacağız. Bütün bunları yaparken farklı fikirlere, farklı düşüncelere karşı öteleyici ve ötekileştirici tutumlarla da aynı şekilde mücadele etmek gerektiğini ifade etmek isterim. Fikre karşı fikirle, düşünceye karşı yine düşünceyle mücadele edilmelidir. Bunun için denilmiştir ki, “bârika-i hakikat, müsâdeme-i efkârdan doğar”. Yani hakikatin kıvılcımı, fikirlerin çatışmasından çıkar.

Fuarda gençlere hitap eden Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Bilginin taşıması gereken vasıflar vardır. Öncelikle bilgi, doğru bilgi olacak. Doğru olması için hakka dayanması, hakikati bize bildirmesi gerekir. Bugün yaşadığımız en büyük sorun bilgisizlikten ve cehaletten çok, bilgi kirliliğidir. Yeryüzünde en büyük cehalet, öğretilmiş cehalettir. Yeryüzünde en büyük cehalet enformatik cehalettir” dedi.

Başkan Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bilgi, Bizi Hakikate Götüren Yoldur…”

Bir Latin atasözü olan ‘Bilgi güçtür’ sözünü doğru bulmuyorum. Eğer bilgiyi mutlak güç olarak kabul ederseniz, böyle bir bilgiden elde edilen ahlak pragmatist bir ahlak olur. Tek başına bilgi güçtür, sözü doğru bir söz değildir. Bizim medeniyetimize göre bilgi, bizi hakikate götüren bir yoldur. Bilgi, ahlak ve sorumluluk değilse, ahlaka ve sorumluluğa dönüşmüyorsa, o bilgi kaçınılması gereken, Peygamberimizin ifadesiyle, ‘Faydasız ilimden Allah’a sığınırım’ diye dua ettiği bir bilgi olur.

“Alim, alemi doğru okuyan insan demektir…”

Bilgi hakikate ram olduğu zaman doğru bir güç olur, yol gösterir. Medeniyetimizde bilgiyi ifade eden üç temel kavram vardır. Bunlardan biri ilim, biri hikmet ve diğeri de marifettir. İlmin sahibine alim, hikmetin sahibine hakim, marifetin sahibine de arif diyoruz. Bunların üçünü birleştirdiğimiz zaman doğru bilgiye ulaşmış oluyorsunuz. Bu üç kavram bizim medeniyetimizde hikmet yıldıza, ilim aya teşbih edilir, marifet güneş olarak kabul edilir. Üçü birleştiği zaman nur gerçekleşir. Aydınlık gerçekleşir. Karanlıklar yerini aydınlığa bırakır.   “Bizim medeniyetimize göre bilgi, bizi hakikate götüren bir yoldur. Bizim medeniyetimize göre bilgi, ahlak ve sorumluluk değilse o bilgi kaçınılması gereken bir bilgi olur” diyen Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Her Genç Bir Âlemdir. O Âlemi Okumayan Alim Olamaz…”

Biz öyle bir kitabın müminleriyiz ki bize namaz kılın iman edin ahlaklı olun diye başlamıyor. ‘Oku’ diye başlıyor. Burada bizden istenen okumak sadece kitap okumak
değil. Zira biz, insanı, kâinatı, varlığı, âlemi ve gençliği okumak durumundayız. ‘Gençlik bir âlem’ demişsiniz. Aslında her genç bir âlem, her insan bir âlemdir. Allah her insanı bir âlem olarak yaratmıştır. O âlemi okumayan âlim olamaz. Âlim, âlemi doğru okuyan insan demektir. Âlim, sadece bilgi sahibi olan demek değildir. Okumak, ama elbette kitabı okumak, kâinatı okumak ve insanı okumak Kur’an’ı Kerim’in bütün insanlığa ilk emridir.

 “Yeryüzünde En büyük Cehalet, Öğretilmiş Cehalettir…”

Bilginin taşıması gereken vasıfları vardır. Öncelikle bilgi, doğru bilgi olacak. Doğru olması için hakka dayanması, hakikati bize bildirmesi gerekir. Bugün yaşadığımız en büyük sorun bilgisizlikten ve cehaletten çok bilgi kirliliğidir. Yeryüzünde en büyük cehalet, öğretilmiş cehalettir. Yeryüzünde en büyük cehalet enformatik cehalettir. Malumat sahibi olarak cehalete varmak karşı karşıya kaldığımız en büyük tehlikelerden bir tanesidir. Öncelikle elimizdeki malumatı değerlendirecek esaslara sahip olmamız lazım. O esaslar çerçevesinde o malumatı değerlendirmemiz gerekir. Aksi takdirde o malumat bizi cehalete götürür. Bizim geleneğimizde, İslam medeniyetinde, ilmin zıttı cehalet değildir.  Öyle olsaydı her bilgili, âlim olurdu. Nice bilgi sahibi insanlar var ki, aynı zamanda cehalet içindedir. Her bilgi sahibi aynı zamanda ahlak üretirdi. Ama geldiğimiz noktada bunu göremiyoruz. Görmez son olarak  bilgi, ahlakla bütünleşince ilim, ahlaka dönüşünce hilm olur” diyerek gençleri bir araya getiren ev sahibi KAGEM’e de teşekkür etti. Görmez, açılış sonrası fuarda bulunan standları gezerek gençlerle sohbet etti.

Sevilen İsimler III.Kocatepe Gençlik Fuarı’nda 

5-8 Mayıs tarihlerinde; D.Mehmet DOĞAN, Muhammed Ahmed FARİS, Dr. Ahmet ÖZDİNÇ, Dr. Kerem KINIK, Dr. Mehmet Güllüoğlu, Dr.Havva SULA, Elif Büşra DOĞAN, Yavuz GİRGİN, Emre BİLGİÇ, Ömer KARAASLAN, Prof.Dr. Sinan CANAN, Ahmet BELADA, Asım GÜLTEKİN, Doç.Dr.Enver ARPA, Dr.Hasan OKTAY, Ebubekir KURBAN, Dr.Necdet SUBAŞI, Fatih BAYHAN,  Ferhat FANİ, Halis Musa GÖKHAN, Hilal SÖYLEMEZ, İbrahim DEMİRCİ, İsa KARATEPE, Kadir AYHAN, Kelkuse WAKİZAKA, MehmetAKAR, Metin UÇAR, Nurettin SOYAK, Ömer Faruk ÖZCAN, Prof.Dr.Nevzat YILDIRIM, Rabia BROADBECK, Sedat SAYGI, Serkan YORGANCILAR, Sevde SEVAN, Taşkın Bumin AYRANCI, Taha KURUTLU, Yahya UYAR, Yrd. Doç. Hikmet  ATAN, Yeşim ACET ve süpriz isimler “İmza ve Söyleşi” etkinlikleri kapsamında III. Kocatepe Gençlik Fuarı’nda olacak.

“Bilgi, Eylem, Ahlak”   16’sı ulusal çapta olmak üzere toplamda 38 genç kuruluşun yer aldığı fuarda gençler ilk günden kendilerine ayrılan alanlarda kulüp içi etkinliklerini gerçekleştirip fuarın birleştirici atmosferinin tadını çıkararak renkli görüntülere sahne oldular.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen fuarın ilki 13-18 Ekim 2014’te “cami ve gençlik”, ikincisi  2-5 Mayıs 2015’te “kalem, kitap, hikmet” temalarıyla düzenlenirken, bu yılın teması “bilgi, eylem, ahlak” olarak belirlendi.

Tanıtım, söyleşi ve sergi gibi etkinliklerin düzenleneceği fuar 5 ve 6 Mayıs’ta 17.00-21.00, 7 ve 8 Mayıs’ta ise 11.00-21.00 saatlerinde açık olacak.

Fuar etkinlikleri, “http://tdvwpkocatepe.tdvase1we1.p.azurewebsites.net” adresi ve sosyal medya hesaplarından takip edilebilecek.

Haberler

GENÇLER, DÖRT GÜN BOYUNCA KOCATEPE GENÇLİK FUARINDA “KİMLİK, ŞUUR, İSTİKAMET” TEMASI ETRAFINDA BİR ARAYA GELDİ

GENÇLER, DÖRT GÜN BOYUNCA KOCATEPE GENÇLİK FUARINDA “KİMLİK, ŞUUR, İSTİKAMET” TEMASI ETRAFINDA BİR ARAYA GELDİ ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir