BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

Hakikatin İzinde…Ali Osman Özdemir’in kaleminden

Hakikatin İzinde

Geleceğimiz için bize fayda verecek, yarınlarımızda bize eşlik edecek arayışımız doğru bilgiye olan yolculuktur. Hayatta herkesin kendisine sorduğu sorular vardır. Çünkü nasıl bebek acıktığında fıtri olarak ağlarsa insan da bilgiye açlık duyar ve öğrenmeye dair sorular sorar. Bu sorulara doğru cevaplar verirsek hayatımızdan lezzet alırız. O zaman hayatımız daha anlamlı olacaktır.

Bilgi sadece mürekkepten ibaret satırlar değildir. Hal dilinden satırlar da bilgidir. İyi bilgi mutmain olmak için, mutmain olmak ömürlerin hayat bulması için anahtardır. Bilgiye doymak mümkün değildir,  tâ ki hakikat bilgisine ulaşana kadar. Hakikat bilgisi için faydasız bilgilerden sığınarak faydalı bilgilere ulaşmalıyız. Çünkü her faydasız ve kirli bilgi, arayışımızda bizim yanlış yöne olan eğilimimizi artıracak, belki de bizi yanlış yöne götürecektir.

Bilgiye kolay ulaşabiliyor olmak, engin bilgide her türlü -doğru ya da yanlış-  iyiye götüren veya kötüye sürükleyen bilgiye her an ulaşabilmeyi ihtiva ediyor. Daha çok kulaktan dolma bilgilerle ve okyanustan daha çok aldıkları yanlış bilgilerle temelsiz ve çarpık sesler çıkıyor gençlerden. Bunun için bilgiye ulaşırken dikkatli olmalıyız. İyi bilgiye ulaştığımızda onu sadece öğrenmekle kalmayıp, eyleme dökeceğiz.

Hayatlarının gidişatı noktasında, anlamlandıracak yürüyüşü bulamayan bir gençlik var. Kesin bilgi arayışlarına bir rota çizemiyorlar. Yürüyüşlerine her seferinde bir önsöz çizebiliyorlar fakat giriş dahi yapamıyorlar. Doğru sorular sorarak doğru cevaplar almalıyız. Aldığımız doğru bilgileri iyi eylemlere döküp ölçülü ve kararlı bir şekilde yürüyüşümüzü ufuk çizgisine doğru sürdürmeliyiz. Kaybettiği ve eksik bildiği hikmetleri arayan bir nesil o ufuk çizgisine varamayacak olsa da o yolda olacak.

Siz ulvî endişeleri olan, ulvî değerlerle donatılmış öncü bir gençlik olma yolunda iyiye, güzele, doğruya yürüyeceksiniz. Siz doğruya yürürseniz, doğru size koşarak gelir. Peki ya doğruya koşarsak ne olur? O halde ne duruyorsunuz!

Kesin bilgiyi hakikat ölçüsü içerisinde idrak etmedikçe ve eyleme dökmedikçe, ne ahlak mümkün olur ne de erdem. Ahlakın ve erdemin birlikteliği bize irfanî bir imkan tanıyacaktır.

Ahlak ve ahlaki eylem iyi olan bilgiden doğar. İyiliğin adresi, tüm iyinin toplandığı namütenahi şeylerdir. Güzel bilgilerle gerçekleştirilen eylemler ahlakı meydana çıkarır. Kötü bilgi eyleme dökülmese bile insanı yanlış yöne iter. İyi bilgi eyleme dökülmediğinde bilginin sorumluluğu yerine getirilmediği için yanlış yöne meyledilmiş olur. Yaratılışta bize bahşedilen yetkinliği, kirli bilgiler sebebiyle yanlışa meylederek bozduğumuz için ahlaksızlığa sürükleniyoruz.

Her hâlükârda bilgi, erdem, ahlak ve irfana muhtaç olan bizler, doğru istikamette sağlam adımlar atmak zorundayız. Biz düşünen, ahlak ve erdem temelli hareket kabiliyeti kazanan ve kutlu yürüyüşe bu niyetle hazırlanan gençler olmak durumundayız.

Kocatepe Gençlik Fuarı

Haberler

Dünden Bugüne Kocatepe Gençlik Fuarı / Fatih Muhammed ÇAKMAK

İyi ve güzele dair kurulan bir hayalin gerçek olmasını istemek, o hayalin peşine düşmek insanın ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir