BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

VE OYUN / Nisa Müezzinoğlu

VE OYUN

Atlar satranç tahtasındaki tüm karelere gidebilir.

Bunu bilmek gerek. Bir atın eylemi tüm oyuna hükmedebilir. Her kareden payı da olsa ancak L çizebilir bir at. Ötesi, etik olmaz zira.

Şahların, tahtında oturup oyuna piyonları sürmesine ne diyebiliriz? Fillere kıyar mıyız boynuzundan zar yapmak için? Şahın gidemediği yerlere ayak basan vezirin izlerini siler miyiz? Şahı korumak için kaç piyon feda ederiz? Parsel parsel gezebilecekken bir at ya da surları savunurken bir kale, neden şaha siper olurlar? Durun bir dakika.

Şah kim?

Şah sensin. Her gün baştan kurulan oyunun şahı sensen kim piyonların, nedir vezirin nelerini feda edebilirsin? Kaç hamlen kaldı dersin?

Şah sensin… Hangi kaleye sığınacaksın, kaç filin kalbi kırılacak da çıkacak oyundan? Şah sensin ama oyunu sen kurmadın, biliyorsun. Bildirilirse bilirsin. Yolun kadar yürüyebilirsin, herkes kadar eylemdesin, herkes kadar iyi, herkes kadar kötü ya da herkes kadar erdemlisin. Ama şah yine sensin. Biliyorsun kim vezirin.

Kaç piyon öldürdün  önünü açsın diye. Sığındığın kaleden atmadılar mı seni de? Her gün yine, yeniden. Her gece aynı kutuda aynı rüyaları gördüğün atların nerede? Biliyorsun bunları, oyun senin. Dedim ya Şah sensin. Atın ağır başından hissen var, filin kalbinden, kalenin azminden, vezirin kurnazlığından ve piyonun fedakarlığından. Bu oyun bitene kadar her günden bir hissen var. En büyük hisse senin.

Bilgiden olduğu kadar hissen var mı eyleminden? Her sağ kurtuluşunla devam eden bu oyunda hissen nedir erdeminden? Ve bugün yine şah sensin. Öyle vakur, cesur ve bilgesin.

Peki yarın?

Şah benim. Uyurken, bir atın yelesinde gezindi hayallerim. Biraz şaşkınım ve bir parça yorgun; hala bitmedi öğreneceklerim. Oyun bitmeden, oyun sahibi bitti demeden, bitmeyecek bildiklerim. O, ol demeden olmayacak. Ve ol dedi mi durmayacak. Kılavuzda yazıyor hamlelerim. Ne yaparsam oyun benim. Ne yapmazsam bu oyunu nasıl kaybederim.

Okumalıyım. Öğrendikçe oyunu ve oyundakileri tanıdıkça korkmalı mıyım?  Durdum, düşündüm. Taşların intizamını gördükçe rahatladım. Her taşı yerine dizen ve hepsinin yolunu çizen var. Beni şah yapan ve ne zaman mat olacağımı bilen var.

Her sabah yeniden kalkmalıyım. Kaleden semaya bakmalıyım. İzlemeliyim yağmuru ve kuşları saymalıyım. Ancak kuşlara takılıp gitmemeli aklım. Ben şahım.

12924491_1057811017609191_6698093467778985978_n

Spot: Kaç hamlen kaldı dersin?

Haberler

Dünden Bugüne Kocatepe Gençlik Fuarı / Fatih Muhammed ÇAKMAK

İyi ve güzele dair kurulan bir hayalin gerçek olmasını istemek, o hayalin peşine düşmek insanın ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir